Euro System Nesay Denizcilik Lojistik, 2018’den bu yana, 24 Afrika ülkesinde zorunlu olan ve kısaca BSC, ECTN, BESC, BSC, BIETC, ARCCLA veya ENS olarak adlandırılan Elektronik Kargo Takip Notu sertifikaları hizmeti vermektedir.

Elektronik Kargo Takip Notu nedir? Bir kargo şirketinden alınan kargo takip evrakı ile benzeri bir mantık içermektedir. Ticareti yapılan ürünün fiziki, içerik ve mali olarak takibini sağlar. Ana olarak ihracat yapılacak ülkeye konşimento, gümrük beyannamesi, ticari fatura ve navlun faturası sunulur. Bazı ülkeler, ilgili sayfalarda da göreceğiniz üzere daha fazla belge talep etmektedir.

Bu evrakları elektronik olarak karşı ülkenin gümrük veya liman idaresine sunarak ilgili harç bedellerini yatırılmasını sağlarız. Muhatap idare bu evrakları inceler ve düzeltme talep edebilir veya evrakları doğrudan onaylayabilir. Tüm onaylar alındıktan sonra konşimento numarasına atanmış bir BSC/CTN numarası ile sertifika pdf ortamında oluşur ve size iletilir.

BSC, ECTN, BESC, BSC, BIETC, CNCA ve ENS sertifikalarının hepsi aynı amaçla hazırlanmış, temelde aynı ancak isimleri farklı olan evraklardır. Örneğin, CTN kısaltması İngilizce “Cargo Tracking Note” teriminin baş harflerinden oluşur. Ülke ülke kısaltmalardaki farklılık ihracatçılarımızda kafa karışıklığına yol açsa da temelde hepsi benzer sertifikalardır. Sadece her bir ülke için alınan sertifika ismi, formatı ve başvurulan idare değişir.

Anahtar nokta, BSC/CTN başvurusunun yapılması ve tamamlanması sürecinin yükün karşı limana varışından önce gerçekleştirilmesidir. Aksi takdirde, varış limanında idari para cezası uygulanabilir.

Euro System Nesay Denizcilik Lojistik, Afrika sertifikaları konusunda, anlık hizmet desteği, fiyat avantajı ve kolay işlem süreci üçgeninde en hızlı çözüm ortağınız olacaktır.

ECTN/ENS/FERI/BESC/BIETC/CNCA sertifikaları her konşimento için alınması gerekli sertifikalardır. Yüklemenin parsiyel veya tam (LCL veya FCL) olması fark etmeksizin, bu sertifikalar gereklidir. Sertifika işlem süreci ortalama üç iş günü sürmektedir. Evrakları bize pdf olarak göndermeniz yeterlidir. Form doldurmak, form ücreti ödemek vb. prosedür ve ilave masraf kalemlerimiz yoktur !

Nesay Shipping
Genelde 5 dk içinde yanıt verir.

Sadık
Merhaba 👋

Size nasıl yardımcı olabilirim?
×
Nesay Shipping WhatsApp Bilgi Hattı